Kaupluses kosmeetikariiuli ees seistes ja silte lugedes käib terve Mendelejevi tabel silme eest läbi. Hakkad mõtlema, et oleks ehk pidanud keemia koolitundides rohkem tähelepanu pöörama… Tegelikult on vaid käputäis keerulisi nimesid, mis võiksid kosmeetikakotist küll kohe kaduda ja võib hõlpsalt need nimetused salvestada, et tulevikus vältida. Toome välja neist 10. Aga on ka selliseid aineid, mille suhtes peaks olema tähelepanelik, toome välja needki. Ja üks üllataja, mis pole küll pahalane, aga võib palju pahandust teha, kui seda vales kohas kasutada!
Neid aineid väldi:
Parabeene (Ethylbaraben) kasutatakse säilitusainetena ja need võivad mõjutada naise hormoone, sest imiteerivad östrogeeni. See võib põhjustada rinnavähi riski.
Ftalaadid (Diethyl Phthalate, Dibutyl Phthalate, Dimethyl Phthalate) on järgmised pahalsed, mida leiab tihti lõhnaõlidest. Ka need võivad hormoonidele karuteene teha ja viljakustki pärssida.
Talk (Talc) ise ei ole kahjulik, aga see võib sisaldada asbesti, mis põhjustab vähki. Igaks juhuks võiks talki kosmeetikatoodetes vältida.
Sünteetilised lõhnaaained (Parfum) võivad sisaldada ohtralt kemikaale, mis võivad põhjustada allergiaid, dermatiiti, hingamisraskusi ja mõjutada jällegi hormoone.
FRP-d ehk formaldehüüdi (Formaldehyde) vabastavad säilitusained kuuluvad tihti odavama hinnaklassi kosmeetika koostisese. Formaldehüüd on ärritav ja kantserogeenne ning kui säilitusained nagu DMDM hydantoin, imidazolidinyl urea või quaternium-15 soojuse mõjul näol lagunevad, vabaneb mürgine aine.
Triklosaan (Triclosan) on ntimikroobne aine, mida kiidavad väga hambaarstid – see aitab eemaldada halba hingeõhku. Jumestustoodetes kasutatakse seda säilitusainena, mis ei lase bakteritel areneda ja potsikul halvaks minna. Paraku seostatakse seda ka antibiootikumiresistentsuse tekkega, hormonaalsete häirete ja soolepõletikuga.
Vaseliin (Petrolatum) ei ole otseselt ohtlik, ent võib sisaldada vähkitekitavaid koostiosi. Ühest küljest väidetakse, et need koostisained on eemaldatud, aga tasub olla ettevaatlik. Samas ei ole see ka kuigi efektiivne niisutaja – kuna see jätab nahale õlise kihi, ei pääse niiskus ligi ja nii võib tegelikult muuta selle hoopis kuivemaks.
Plii (Lead acetate) ja muud raskemetallid – huulepulgad küll lennuväravates piiksuma ei pruugi hakata, aga raskemetalle sisaldavad need tihti siiski. Need võivad viia tõsiste tervisemuredeni nagu neurotoksilisus ja viljatus.
BHA ja BHT – needki kindlustavad, et potsik kaua säiliks. Paraku tekitavad need tihti ka allergiaid ja võimalik, et ka vähki.
Mineraalõli (Paraffinum Liquidum) – juba see nimi tekib ju judinaid! Kes tahaks oma näole määrida mineraalõli? Paraku mitmed just soodsama hinnaklassi tooted seda sisaldavad. Sellest pärast lahti saada on aga tükk tegu, sest see ladestub rasvrakkudesse ja eritub koguni rinnapiima.
Nende ainetega ole ettevaatlik:
- Fenoksüetanooli (Phenoxyethanol) kasutatakse sageli säilitusainena. See võib põhjustada nahaärritust ja allergilisi reaktsioone ning seda on seostatud suurtes kogustes kasutamisel närvisüsteemi probleemidega.
• Oktinoksaat (Ethylhexyl Methoxycinnamate) on tavaline SPF-iga päikesekaitsekreemides ja jumestuskreemides ja see võib põhjustada hormonaalseid häireid ja allergilisi reaktsioone.
• Tsüklopentasiloksaan (Cyclopentasiloxan) on silikoon, mida kasutatakse toodete sujuvaks pealekandmiseks. Võimalik, et see mõjub halvasti viljakusele.
• Juuksevärvides ja mõnedes meigialuskreemides leiduv resortsinool (Resorcinol) võib põhjustada nahaärritust ja häirida kilpnäärme talitlust.
• Etüülheksüülglütseriini (Ethylhexylglycerin) kasutatakse säilitus- ja konditsioneerimisainena, see võib põhjustada nahaärritust ja allergilisi reaktsioone.
• MIT (Methylisothiazolinone) on säilitusaine, mis võib põhjustada tõsiseid allergilisi reaktsioone ja on teadaolevalt nahka ärritavad.
• Teflonit ehk polütetrafluoroetüleeni (Polytetrafluoroethylene) kasutatakse mõne meigitoote sileda viimistluse loomiseks, ent see võib sisaldada mürgiseid PFC-ühendeid, mis on seotud vähi ja muude terviseprobleemidega.
• Suvel tasub olla ettevaatlik ka bensofenoon-3-ga (Oxybenzone), mida leidub SPF-iga huulepalsamites ja jumestuskreemides – seegi on võimalik kantserogeen.
• Siloksaane (Siloxane) kasutatakse nahahooldus- ja meigitoodetes pehmendamiseks, silumiseks ja niisutamiseks. Need ühendid võivad kahjustada sisesekretsioonisüsteemi ja on kahjulikud ja keskkonnale.
Issand, kas sa seda teadsid?
Nii mõnigi on kahjuks pidanud omal nahal teada saama, et mõni aine teeb oma tööd liigagi hästi… Kui valid endale pleegitavat näopuhastusvhendit, seepi või geeli, tea, et see pleegitab ühtasi ka sinu kulmud ja ripsmed. Nii et neid piirkondi tasub vältida!
Nipp!
Meie ümber on tohutult palju infot ega saagi eeldada, et jõuaksime süvitsi uurida kõike, mida tarbime. Seetõttu maksab eelistada brände, mis on oma koostisosade suhtes läbipaistvad. Glamupperi kulmugeeli koostisaineid saab näha siit!